chatters در روزنامه نشانه – 7 اردیبهشت روزنامه هدف

chatters در: روزنامه نشانه – 7 اردیبهشت روزنامه هدف روزنامه های ورزشی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تلویزیون شخصی در ایران، از رویا تا واقعیت

مدتی است که فعالیت تلویزیون‌های اینترنتی با نظارت شرکت صداوسیما شروع شده است است و ادامه فعالیت این شبکه‌ها که به آسانی با راه اندازی گیرنده‌های داخل خانه‌ها قا

تلویزیون شخصی در ایران، از رویا تا واقعیت

تلویزیون شخصی در ایران، از رویا تا واقعیت

عبارات مهم : فعالیت

مدتی است که فعالیت تلویزیون های اینترنتی با نظارت شرکت صداوسیما شروع شده است است و ادامه فعالیت این شبکه ها که به آسانی با راه اندازی گیرنده های داخل منزل ها قابل دسترس هستند، می تواند گامی در مسیر تحقق رویای تاسیس تلویزیون های شخصی در کشور عزیزمان ایران باشد.

به گزارش ایسنا، راه اندازی تلویزیون شخصی مستقل در کشورمان همواره با موانع و خط قرمزهایی همراه بوده هست، ولی به نظر می رسد که با پیشرفت و زیاد کردن شبکه های اینترنتی این موانع تا اندازه ای رو به کم کردن هستند.

مدتی است این وقت فراهم شده است که شبکه هایی با ساختار شخصی با تولیت و زیر نظارت شرکت صداوسیما، راه اندازی شوند؛ محتوای این شبکه ها در یک سیگنال مشخص بعد از نظارت و تایید ناظران پخش، از طریق تجهیزات فنی این شرکت پخش می شود.

تاسیس شبکه های اینترنتی که طبیعتا از انحصار شرکت صداوسیما کم می کند، می تواند با بهره گیری از خلاقیت ها و راه کارهای نوین در جذب مخاطب بسیار موفق باشد. به همین جهت چند روز پیش شبکه اینترنتی «تیوا» اعلام کرد که سریال «سایمدانگ» با بازی بازیگر نقش «یانگوم» و با دوبله مینو غزنوی و منوچهر والی زاده از پنجم بهمن ماه از این شبکه پخش خواهد شد و طبیعی است که انتشار چنین خبری بر تعداد علاقه مندان به دریافت این شبکه بیفزاید.

این تلویزیون تعاملی یکی از تلویزیون های اینترنتی فعال کشور است که بعد از دریافت مجوز از شرکت صداوسیما در سال ۹۵، تولید و انتشار محتوای تصویری در فضای اینترنت را در دستور کار قرار داده هست. این سرویس از طریق وب سایت، اپلیکیشن (اندروید و آی او اس) و به زودی از طریق دستگاه گیرنده خانگی تیوا (تیباکس) قابل دریافت است.

البته تجربه فعالیت و تاسیس تلویزیون های خارج از شرکت صداوسیما را می توان به پیش از تاسیس تلویزیون های تعاملی مربوط دانست.

در همین راستا شبکه ماهواره ای «ولایت» در تیرماه ۱۳۸۹، به وسیله آیت الله العظمی مکارم شیرازی و به ریاست سید محمد حسینی قزوینی تاسیس شد. همان طور که در سایت رسمی این شبکه عنوان شده است هست، شبکه «ولایت» یک شبکه مستقل تلویزیونی غیردولتی ـ غیرانتفاعی است که جهت تثبیت و تحکیم بنیان های تئوریک و تقویت علمی مبانی نظری و پاسخگویی به شبهات و سؤالات و دفاع از اندیشه های متعالی اسلام ناب شیعی تاسیس شده است است.

در ادامه این روند، شبکه «افق» نیز با همکاری شرکت های خارج از صداوسیما در تاریخ هشتم اسفند ۱۳۹۳ به صورت رسمی افتتاح شد؛ البته در آن وقت این اقدام صداوسیما مبنی بر تاسیس شبکه ای با همکاری شرکت های خارجی با نظرات موافق و مخالف زیادی همراه بود و بسیاری این اقدام را مشابه حرکت روی لبه تیغ برشمردند. این اقدام از یک طرف می توانست نویدبخش زیاد کردن همکاری شرکت ها با صداوسیما و کم شدن انحصار این شرکت و از سوی دیگر هم می توانست اعمال نظرات سلیقه ای و سفارشی شدن آثار تلویزیونی را به دنبال داشته باشد. حال اینکه کدام یک از این نظر ها با تاسیس شبکه «افق» تحقق یافت، بسته به نظر مخاطبان دارد.

مدت ها پیش از تاسیس این دو شبکه، انتقادهای زیادی به انحصاری بودن شرکت صداوسیما وارد می شد و بسیاری از کارشناسان رسانه آینده نگری می کردند که اگر صداوسیما از انحصارطلبی خود کم نکند، با تبعات زیادی از جمله ریزش مخاطبان تلویزیون، زیاد کردن تاثیرگذاری بالای شبکه های ماهواره ای به خاص شبکه های فارسی زبان، زیاد کردن پرسشها مالی و موارد دیگری از این دست مواجه خواهد شد.

از حدود سه سال پیش در ادامه همین مسیر، راه اندازی تلویزیون تعاملی یا همان (Internet protocol Television‏) IPTV به عنوان تلویزیون های اینترنتی که امکان پخش مستیقم را هم دارند، بعد از چند سال برنامه ریزی عملی شد. این تلویزیون ها که در واقع زیر نظر شرکت صداوسیما فعالیت دارند، با ساختاری متفاوت و طبیعتا با خط قرمزهای کمتری فعالیت خودشان را شروع کردند.

حسین تهرانی، مدیرعامل تلویزیون اینترنتی «آیو» که سال ۹۴ تاسیس شد، پیشتر راجع به فعالیت تلویزیون های اینترنتی در کشور عزیزمان ایران به ایسنا گفته بود که «ما با تلویزیون قرارداد داریم که می توانیم برنامه های تلویزیونی را در شبکه های مجازی منتشر کنیم؛ بنابراین تعامل خوبی با صداوسیما برقرار کرده ایم و به هیچ وجه آیو اسپرت را رقیب صداوسیما نمی دانیم».

تهرانی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا خط قرمزهای شبکه تلویزیونی «آیو» نسبت صداوسیما کمتر هست، بیان کرد: ما در قالب های قانونی کشور فعالیت می کنیم، ولی خب طبیعتاً خط قرمزهای کمتری نسبت به صداوسیما داریم و می توانیم در بخش های آزادانه تر عمل کنیم. از طرف دیگر در حال حاضر با صداوسیما وارد مذاکره شده است ایم که به زودی جهت ما تبلغیاتی را انجام دهد.

مدیرعامل تلویزیون اینترنتی «آیو» راجع به آینده تلویزیون های اینترنتی گفت: روند تکنولوژی در دنیا نشان می دهد که در آینده مخاطب های تلویزیون های سنتی کم می شود و این مخاطبان به سمت فضای OTT و IB حرکت می کنند و از رسانه های نوین استقبال بیشتری صورت خواهد گرفت.

در چنین شرایطی به نظر می رسد که ساده ترین راه جهت رسیدن به شبکه های شخصی حرکت در مسیر تاسیس، توسعه و ساماندهی شبکه های اینترنتی هست. و طبیعتاً فعالیت تلویزیون های اینترنتی با آمدن باکس های گیرنده مجزا شکل جدی تری به خود گرفته است و امید می رود که با آمدن یک باکس گیرنده جهت همه شبکه های اینترنتی همانند آنچه هم اینک در دستگاه ستاپ باکس مشاهده می شود، مسیر زیاد کردن و دسترسی به تلویزیون های شخصی در آینده هموارتر شود.

ضمن اینکه می توان گفت، با توجه به پیشینه عبدالعلی علی عسکری در معاونت فنی شرکت صداوسیما، این عنوان با تکیه زدن او بر صندلی ریاست این سازمان، حداقل در سخن زیاد مورد تاکید قرار گرفته است و البته انتظار می رود که در ادامه نیز با ساماندهی و حمایت های زیاد این شبکه های اینترنتی گام های موثری در این مسیر برداشته شود.

تلویزیون شخصی در ایران، از رویا تا واقعیت

واژه های کلیدی: فعالیت | اندازی | اینترنتی | تلویزیون | صداوسیما | تلویزیون | شبکه تلویزیونی | مخاطبان تلویزیون

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog