chatters در روزنامه نشانه – 7 اردیبهشت روزنامه هدف

chatters در: روزنامه نشانه – 7 اردیبهشت روزنامه هدف روزنامه های ورزشی

گت بلاگز اخبار پزشکی بیماری‌های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ‌ها در کشور عزیزمان ایران

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های غیر واگیر مهم‌ترین معضل نظام سلامت در بسیاری از کشورهای دنیا و از جمله کشور عزیزمان ایران مح

بیماری‌های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ‌ها در کشور عزیزمان ایران

بیماری های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از فوت ها در ایران

عبارات مهم : ایران

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری های غیر واگیر بااهمیت ترین معضل نظام سلامت در بسیاری از کشورهای دنیا و از جمله کشور عزیزمان ایران محسوب می شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر افشین استوار در خصوص اوضاع بیماری های غیرواگیر در کشور با بیان اینکه چهار بیماری غیرواگیر مهم مشمول بر بیماری های قلبی عروقی، مانند حملات قلبی، سکته مغزی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه و آسم و دیابت هستند، خاطرنشان کرد: شرکت جهانی بهداشت آینده نگری می کند در طول ۱۰ سال آینده بیشترین زیاد کردن فوت ناشی از بیماری قلبی عروقی، سرطان و بیماری های تنفسی و دیابت در کشورهای در حال توسعه رخ خواهد داد.

بیماری‌های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ‌ها در کشور عزیزمان ایران

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: درحال حاضر بیماری های غیرواگیر به شکلی نامتناسب کشورهای کم درآمد و با درآمد میانگین را تحت تاثیر قرار داده اند و نزدیک به سه چهارم از فوت های ناشی از بیماری های غیرواگیر ( هر سال ۲۸ میلیون فوت ) در این کشورها رخ می دهد.

وی با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر مسئول ۷۶ درصد از فوت ها در کشور عزیزمان ایران هستند، گفت: در بررسی علت فوت در کشور در سال ۱۳۹۴، از ۳۲۷ هزار و ۵۲۵ مورد فوت ثبت شده است جهت تمام سنین، بیماری های قلبی عروقی با سهم ۴۴.۱۳ درصد، نخستین علت فوت در کشور هستند که از این میزان حدود ۳۱ درصد مربوط به سکته های قلبی و مغزی هستند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های غیر واگیر مهم‌ترین معضل نظام سلامت در بسیاری از کشورهای دنیا و از جمله کشور عزیزمان ایران مح

استوار با بیان اینکه دومین علت فوت با سهم حدود ۱۶ درصد به سرطان ها و سومین علت با سهم حدود ۹ درصد به سوانح و حوادث غیر عمد تخصیص داده شده است دارد، افزود: فشارخون اوج یک مسئله همه گیر است و در دنیا تقریبا ۴ نفر از هر ۱۰ نفر فرد بزرگسال بالای ۲۵ سال مبتلا به فشارخون اوج هستند و در بسیاری از کشورها یک نفر از هر ۵ نفر پیش فشارخون اوج دارند. در کشور عزیزمان ایران نیز در افراد ۱۸ سال و بالاتر شیوع فشارخون اوج حدود ۲۶ درصد هست.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت به اقداماتی که به وسیله وزارت بهداشت در جهت پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر صورت گرفته اشاره کرد و گفت: ماموریت دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، برنامه ریزی و ادغام برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در نظام سلامت و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به آحاد جامعه بر پایه تعیین اوضاع موجود بیماری های غیرواگیر و عوامل خطرآفرین آن ها در کشور، تعیین اولویت های کشوری پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر، تهیه راهنماهای ارزیابی، تشخیص و درمان استاندارد، پایش و مواظبت بیماری های غیرواگیر و عوامل خطرآفرین آن و طراحی کارها مداخله ای جهت کم کردن بروز و شیوع این امراض با تاکید بر کنترل عوامل خطر آنها جهت کل افراد جامعه هست. این مهم مستلزم همکاری های درون بخشی و برون بخشی با سایر مدیریت های حوزه معاونت بهداشت و درمان، مراکز پژوهشی، تحقیقاتی و سایر شرکت های برون بخشی و پیشنهاد و پیگیری تصویب قوانین و سیاستگذاری و تدوین آیین نامه های مرتبط هست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برنام های پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا، پیشگیری و کنترل بیماری دیابت و سلامت روان در نظام مواظبت های اولیه بهداشتی ادغام شده، تصریح کرد: برنامه پیشگیری از تالاسمی و نظام ثبت سرطان از دیگر برنامه های مهم است که در کل کشور در حال اجرا هستند. برنامه های پیشگیری و درمان فنیل کتنوری و کم کاری تیروئید نوزادان از بدو تولد اجرا می شوند. برنامه هایی نیز در خصوص بیماری های مزمن تنفسی و آسم، برنامه جامعه ایمن، رتینوپاتی دیابتی و نوزادان نارس، کنترل آب سیاه، سلامت بینایی، مواظبت چشم، توانبخشی ناشنوایی و کم شنوایی، مواظبت گوش، استئوپروز و ژنتیک اجتماعی در اوضاع آزمایشی در حال اجرا هستند.

بیماری‌های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ‌ها در کشور عزیزمان ایران

بنابر اعلام وبدا، استوار ادامه داد: در حوزه عوامل خطر غیرواگیر، برنامه ملی توسعه ارتقای فعالیت بدنی ایرانیان تهیه شده است است که یک برنامه با همکاری های درون و برون بخشی نیرومند هست. در این حوزه اقداماتی در خصوص تدوین استانداردهای کلوب های ورزشی دوستدار سلامت، ادغام خدمات ارزیابی میزان فعالیت بدنی در نظام مواظبت های اولیه بهداشتی، فراهم کردن امکان ارجاع افراد به کلوب های ورزشی، خدمات آموزشی، تهیه بسته های خدمت و مشاوره های ورزشی، تهیه متون آموزشی جهت بیماران غیر واگیر و افراد کم تحرک، با نشانه زیاد کردن فعالیت بدنی انجام شده است است.

وی افزود: همچنین تفاهم نامه هایی در خصوص ورزش همگانی با وزارت ورزش و جوانان، تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل بزرگراه ای) در خصوص پیشگیری از حوادث ترافیکی و ارتقای ایمنی ساکنین روستاهای کشور منعقد شده است هست. در خصوص دخانیات و تغذیه ناسالم و مصرف الکل نیز کارها مهمی به وسیله واحدهای مرتبط در معاونت بهداشت به عمل آمده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های غیر واگیر مهم‌ترین معضل نظام سلامت در بسیاری از کشورهای دنیا و از جمله کشور عزیزمان ایران مح

وی بیان کرد: به منظور پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در کشور و با توجه به تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران، کمیته ای با نام کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر تشکیل شده است است که در جهت اجرای وظایف قانونی وزارت بهداشت و با نشانه یکپارچگی در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر تمامی کارها در زمینه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران فعالیت می کند. این کمیته با ریاست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حضور معاونین ایشان و بعضی از اعضای هیات دولت و نیز جمعی از متخصصان حوزه سلامت در کشور جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تشکیل شده است هست، “سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴” که یک برنامه راهبردی ۱۰ ساله است با همکاری متخصصین و کارشناسان در زمینه بیماری های غیرواگیر تهیه شده است و مبتنی بر شواهد و اسناد بین المللی هست.

استوار افزود: جهت ارتقای برنامه های غیرواگیر و بر اساس این سند ملی، برنامه ایراپن که بسته ” مداخلات اساسی بیماری های غیر واگیر در نظام مواظبت های اولیه بهداشتی در ایران” است با توجه به برنامه پیشنهادی شرکت جهانی بهداشت، تدوین و بومی سازی شده است و در نظام مواظبت های اولیه بهداشتی ادغام شده است است که پاسخی به چالش های مذکور است.

بیماری‌های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ‌ها در کشور عزیزمان ایران

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت یاد آور شد: در این برنامه به صورت یکپارچه و ادغام یافته به پیشگیری و کنترل چهار بیماری دیابت، قلبی – عروقی، سرطان ها و بیماری های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر رفتاری مشمول بر کم تحرکی، تغذیه ناسالم ، مصرف الکل و دخانیات و چهار عامل خطر بیولوژیکی فشارخون بالا، قندخون بالا، چربی های خون اوج و چاقی که از بااهمیت ترین علل فوت و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر هستند و همچنین خطر سنجی احتمال سکته های قلبی – عروقی به عنوان بااهمیت ترین اقدام جهت پیشگیری از حوادث قلبی – عروقی مهم از جمله سکته های قلبی و مغزی توجه شده است است.

استوار در آخر گفت: از برنامه های مهم آینده دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر، تقویت برنامه ثبت سرطان، تقویت برنامه های جاری، تکمیل پرونده الکترونیک مواظبت بیماری های غیرواگیر و ادغام برنامه های آزمایشی بیماری های مزمن تنفسی، استخوانی عضلانی، بینایی، شنوایی، ژنتیک و سوانح و حوادث در نظام سلامت و توسعه مطالعات پژوهشی در زمینه بررسی اوضاع این امراض و عوامل خطر آنها و ارزشیابی اثربخشی برنامه های فوق است.

واژه های کلیدی: ایران | کنترل | بهداشت | ایرانی | برنامه | بهداشت | بیماری | بهداشتی | پیشگیری | ایرانیان | بیماری ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog